Zagórze Śląskie i okolice: na co warto tu zwrócić uwagę?
Zagórze Śląskie jest jedną z ciekawszych miejscowości, jakimi mogą nas oczarować Góry Sowie. Nie brak tu pięknych zabytków oraz malowniczych zakątków, do których można dotrzeć dzięki gęstej sieci szlaków pieszych. Co warto zobaczyć na terenie Zagórza Śląskiego? Jakie atrakcje czekają w jego najbliższej okolicy?
Z kart historii – Zagórze Śląskie i jego dzieje
Zagórze Śląskie to miejscowość, która może się pochwalić długą historią. Kiedy powstała tutejsza osada? Najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku, kiedy to na szczycie wzgórza górującego nad okolicą istniał już warowny obiekt, należący do książąt świdnicko-jaworskich. Warownia ta miała strzec ważnego traktu, który biegł doliną Bystrzycy, choć – co ciekawe – przez pewien czas zamek ten sam stanowił siedzibę rozbójników.
Co wiemy o samym Zagórzu? Pierwsza wzmianka na temat osady, która rozwinęła się u stóp zamkowego wzgórza, pochodzi z lat 20. XIV wieku. Ważnym ośrodkiem stała się ona w wieku XIX, kiedy to w tej części Dolnego Śląska intensywnie rozwinęło się tkactwo. W początkach XX wieku na terenie Zagórza Śląskiego zaczyna się intensywnie rozwijać turystyka, co ma związek z utworzeniem Jeziora Bystrzyckiego oraz udostępnieniem zamku Grodno turystom. Efekt? Już w okresie międzywojennym miejscowość ta mogła się pochwalić dobrym zagospodarowaniem. Tanie noclegi w tym rejonie można znaleźć do dziś, a dzięki coraz lepiej rozwiniętej sieci szlaków pieszych i rowerowych, poznawanie piękna Zagórza i jego okolicy staje się coraz łatwiejszym zadaniem. Gdzie warto się wybrać?
Zamek Grodno: początek Szlaku Zamku Piastowskich
Dumą Zagórza Śląskiego jest wznoszący się nad miejscowością zamek Grodno. To pierwszy obiekt na trasie turystycznej, która liczy sobie ponad 140 km i prowadzi przez najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska. To Szlak Zamków Piastowskich, którego pokonanie dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu miłośnikowi historii.
Zamek Grodno, mogący się pochwalić historią sięgającą XIII wieku, bez wątpienia stanowi jedną z najważniejszych atrakcji na tym szlaku. Kusi on obronnymi cechami i piękną okolicą, zachwyca też renesansową formą, którą nadano mu w XV stuleciu. Niestety, liczne wojny i częste zmiany panów sprawiły, że od XVII wieku budowla ta zaczęła popadać w ruinę. Ratunkiem dla zamku okazał się rozwój turystyki, związany m. in. z budową zapory na Bystrzycy i powstaniem w początkach XX wieku malowniczego Jeziora Bystrzyckiego. Dzięki temu do Zagórza Śląskiego zaczęli coraz liczniej zaglądać letnicy, a z myślą o nich przystosowano do zwiedzania ruiny wznoszącego się nad letniskiem zamku. Do dziś zamek Grodno pozostaje jednym z najpiękniejszych zabytków, jakimi kuszą turystów Góry Sowie. To obiekt, który warto zwiedzić w towarzystwie miejscowego przewodnika, który pięknie opowiada i o dziejach zamku, i o losach jego mieszkańców. A że legend i tajemniczych wydarzeń tu nie brakuje, spacer po wiekowych murach może się dla każdego z nas okazać wyjątkową przygodą.
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska i jej skarby: Rudno
Rezerwat przyrody Góra Choina
Góra Choina to ciekawy rezerwat, po którym z radością spacerują miłośnicy przyrody. Założony w 1957 roku, zajmuje powierzchnię ponad 19 ha. Na terenie tego rezerwatu można podziwiać piękne lasy bukowe oraz okazałe dęby i lipy. W czasie spaceru po tym rezerwacie warto też spoglądać pod nogi. W runie leśnym nie brak ciekawych okazów, takich jak barwinek pospolity, marzanka wonna oraz naparstnica zwyczajna. Można tu również ujrzeć wiele ciekawych gatunków paproci, które zachwycają swym wyglądem.
Jezioro Bystrzyckie: niezwykły zbiornik na skraju Gór Sowich i Wałbrzyskich
Utworzone na Bystrzycy jezioro jest jedną z ważniejszych atrakcji na pograniczu Gór Sowich i Wałbrzyskich. Jezioro Bystrzyckie powstało dzięki budowie zapory, którą oddano do użytku na początku XX wieku. W ten sposób w 1914 roku w krajobrazie Gór Sowich pojawiło się jezioro, dzięki któremu w Zagórzu Śląskim zaczęła się dynamicznie rozwijać turystyka. Jezioro to ma ponad 3 km długości, a jego głębokość dochodzi do 30 metrów. Sama tama zachwyca rozmiarami. Jej długość przekracza 230 metrów, natomiast wysokość dochodzi do 44 metrów. Poniżej zapory w 1917 roku powstała elektrownia, która pracuje do dziś. A że rejon tego zbiornika szybko zyskał popularność dzięki pięknej scenerii, już w okresie międzywojennym Jezioro Bystrzyckie zaczęło pełnić ważną rolę jako miejsc wypoczynku i rekreacji.
Zagórze Śląskie to bez wątpienia jedna z ciekawszych miejscowości, jakimi mogą się pochwalić Góry Sowie. Tanie noclegi można tu znaleźć bez problemów, dzięki czemu zaplanowanie wypoczynku w tej części kraju staje się łatwiejszym zadaniem. Liczne atrakcje sprawią, że nikt nie będzie tu mógł narzekać na nudę, a w malowniczej scenerii każdy gość będzie mógł się nacieszyć wypoczynkiem na najwyższym poziomie.
Śląsk to bogate kulturowo województwo. Warto choć raz odwiedzić, nawet przejeżdżając po drodze.