Wyżyna Krakowsko-Częstochowska i jej skarby: Rudno
Wieś Rudno zalicza się do najciekawszych miejscowości na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a znajdujące się na jej terenie atrakcje na każdym turyście mogą zrobić ogromne wrażenie. Co można zobaczyć w czasie wycieczki po tej części Garbu Tenczyńskiego?
Rudno na mapie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej
Jednym z najważniejszych walorów Rudna jest położenie tej miejscowości. Tu, na głównym grzbiecie Garbu Tenczyńskiego, na brak pięknych widoków i przyrodniczych atrakcji narzekać nie można. Jest też Rudno ciekawym kierunkiem wycieczki dla tych turystów, którzy cenią sobie geologiczne lub historyczne ciekawostki. Bliskość Lasu Zwierzyniec oraz Puszczy Dulowskiej to kolejne walory, dzięki którym okolice Rudna są tak chętnie odwiedzane przez turystów.
Z kart historii
Rudno to ciekawa miejscowość, która może się pochwalić interesującą przeszłością. Choć pierwsze wzmianki na temat tej wsi pochodzą z 1402 roku, wiadomo, że spora osada istniała tu już w wieku XIV. Pierwszym znanym panem tych ziem był wojewoda sandomierski i kasztelan krakowski Nawój z Morawicy – człowiek, z inicjatywy którego w Rudnie powstał pierwszy zamek. Jego syn, Andrzej z Tęczyna, wzniósł w miejscu drewnianego zamku gotycką, murowaną warownię. W XV wieku zamów ów stał się okazałą magnacką rezydencją, która kusiła swym bogactwem i rozmiarami. Zamek ten mógł konkurować z zamkiem na Wawelu, miał też świadczyć o tym, jak ważnym i możnym rodem stali się Tęczyńscy. Im lepiej rozwijał się Tęczyński zamek, tym lepiej radziła sobie powstająca wokół niego wieś. Sam zamek upadł ostatecznie w wieku XVIII. A wieś? Dla jej mieszkańców szansą na rozwój okazało się górnictwo, a w XX i XXI wieku także turystyka.
Zagórze Śląskie i okolice: na co warto tu zwrócić uwagę?
Współczesne Rudno i jego atrakcje turystyczne
Współczesne Rudno to spokojna, jurajska miejscowość, na terenie której ogromne znacznie ma turystyka. Jakie atrakcje sprawiają, że Rudno staje się kuszącym kierunkiem wycieczki? Piękna sceneria Garbu Tenczyńskiego oraz nieczynne kamieniołomy, w których można szukać cennych minerałów, ruiny jednego z najpotężniejszych Orlich Gniazd w rejonie Krakowa – oto atrakcje, które decydują o wyjątkowości tego miejsca i sprawiają, że od lat cieszy się ono ogromną popularnością wśród turystów. Coraz lepiej rozwinięta infrastruktura turystyczna, w przede wszystkim gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, to kolejne zachęty do odwiedzenia tego miejsca.
Niewielkie Rudno to piękne krajobrazy oraz ciekawa historia, którą z pewnością warto poznać. Kto zajrzy na teren tej wsi, ten z pewnością spędzi wolny czas w ciekawy i pożyteczny zarazem sposób.