4 najpopularniejsze, nadbałtyckie latarnie morskie – co warto wiedzieć?
Latarnie morskie są powszechnie wykorzystywanymi punktami nawigacyjnymi. Za pomocą światła, a czasem sygnałów radiowych i dźwiękowych, naprowadzają statki.
Obecnie, budowle te, są atrakcjami turystycznymi oraz punktami obserwacyjnymi. Przyciągają turystów swoją historią, widokiem, który można zobaczyć z góry i nie tylko. Oto niektóre z nadbałtyckich latarni morskich.
Latarnia morska w Świnoujściu
Latarnia morska w Świnoujściu (z 1854 r.) jest najwyższą latarnią w Polsce oraz nad Bałtykiem i jedną z najwyższych w Europie. Mierzy 68 m. By się na nią wspiąć, należy pokonać 308 schodów. Światło generowane w latarni sięga na odległość ponad 46 km.
Latarnia morska w Ottenby
Szwedzka latarnia, zlokalizowana na południu Olandii, została uruchomiona w 1785 r. Jest to najwyższa szwedzka latarnia, mierzy blisko 42 m. Światło jest widoczne z odległości 48 km. Aby wejść na szczyt budowli, trzeba pokonać 197 schodków. Z samej góry można podziwiać piękny widok i obserwować dziką faunę.
Latarnia morska na wyspie Hiuma
Estońska latarnia na wyspie Hiuma, jest najstarszą tego typu budowlą nad Morzem Bałtyckim. Znajduje się w połowie półwyspu Kõpu. Mierząca sobie 36 m wysokości wieża, została wybudowana w 1646 r. Światło naprowadza statki oddalone nawet o 48 km. Latarnia morska Kõpu, od 26 października 1999 r., jest jednym z narodowych zabytków Estonii.
Latarnia morska w Sopocie
W Sopocie, tuż przy molo, znajduje się zabytkowa latarnia morska. Jej historia rozpoczęła się na początku XX w., kiedy to latarnia pełniła funkcję… komina. Wieża ma wysokość 30 m, a generowane w niej światło jest widoczne z odległości 13 km. Z tarasu rozpościera się piękny widok na Zatokę Gdańską oraz Trójmiasto. Więcej informacji o sopockiej latarni morskiej i innych atrakcjach turystycznych z tego miasta znajdziesz w serwisie https://www.naszsopot.pl/.